[twitter] error: PHP 5.3.0 or later requires
Çince Öğrenmek Zor mu? | Bilgiyi Paylaşmak
İnternet tarayıcınız (Internet Explorer 6) güncel değil. Bu sayfanın bazı özelliklerini düzgün görüntüleyemezsiniz.
X
Görsel

Çince Öğrenmek Zor mu?

Çince Öğrenmek Zor mu?

Çince öğrendiğimi duyan arkadaşların bir çoğunun sorduğu ilk soru; “Çince’de kaç tane harf var?” . Çince’de latin dillerindeki gibi harfler yok dolayısıyla bir alfabe de yok.

Bir karakter ile bir kelimeyi ifade edebiliyorsunuz. Karakterler ilk başta çok karmaşık ve öğrenmesi zor gözüküyor, ama belirli bir kuralı var ve bu kuralları öğrendikten sonra (pratik için çok zaman ayırarak) kolayca öğrenebilirsiniz.

Çince’de diğer dillerde olduğu gibi bir takım yöntem ve kurallar var. Aşağıda bahsedilenler Çince öğrenmenin kolay olacağını gösteren bazı örneklerdir ve kolay anlaşılması için çok özet şeklinde verilmiştir.

Dilbilgisi ve Cümle Yapısı

Çince’de Almancadaki gibi kelimenin cinsiyetine göre değişen “Artikel – der, die, das” yoktur.  Dolayısıyla bunlara bağlı fiil çekimleri de yoktur. Cümle kurarken kelimeleri (karakterleri) ve okunuşlarını bilmeniz yeterli olur. Diğer dillerde olduğu gibi fiil çekimlerinde tıkanıp kalmazsınız. Aşağıdaki iki cümleyi inceleyelim. Her iki cümlede sadece özne değişiyor.

要去上海 = Ben Şanghay’a gitmek istiyorum.
要去上海= O Şanghay’a gitmek istiyor.


Konuşma

Çince öğrenenleri zorlayan asıl kısım konuşmak, bol pratik ile rahatlıkla aşılabilir. Türkçe’de bir kelimeyi düz ve hızlı söylemek ile uzatarak söylemek o kelimenin anlamını değiştirmez. Mesela; “Anne, Aaaanne, Anneeee” şeklinde konuştuğunuzda aynı kelime anlaşılır, ama Çince’de her karakterin belli bir okunuşu vardır ve doğru telaffuz edilmez ise, konuştuklarınız anlaşılmayabilir. Yabancıların Çinceyi kolay öğrenmeleri için “Pinyin” alfabesi kullanılır. Pinyin Çince karakterlerin okunuşunun ve tonlarının latin harfleri ile yazılmasıdır. Çince’de  4 farklı ton var.  ”Pinyin” gösteriminde okunacak kelimenin ardından kaçıncı ton okunacağı rakam ilke belirtilir.

1. Düz ton [ma1]

2. Yükselen ton [ma2]

3. Alçalıp yükselen ton [ma3]

4. Alçalan ton [ma4]

我要去上海 = Ben Şanghay’a gitmek istiyorum. [wo3 yao4 qu4 shang4 hai3]

他要去上海= O Şanghay’a gitmek istiyor. [ta1 yao4 qu4 shang4 hai3]

Yazma

Yazım zor gibi gözükse de doğru öğrenme teknikleri ile öğrenilirse, çok zevklidir. Öğrenme teknikleri ile ilgili bu yazının sonunda bir özet bulabilirsiniz. Çince karakterler soldan sağa yukarıdan aşağıya yazılır. Cümle değil, bir karakterin yazılışından bahsediyorum. Aşağıdaki resimde wo3 karakterinin yazılışını görüyorsunuz. Wo我、Çince’de “Ben” demek.

Benim için Türkçe olarak “Ben” yazmak ile Çince “Wo3″ yazmak için alan süre aynı.

 

 

 

 

 

 

(gif resim kaynağı: http://writeinchinese.com)

Dinleme

Çince konuşulanları anlamak da bol pratik gerektiriyor. Konuşmayı başardığınızda dinleme yeteneğiniz de aynı oranda gelişmiş olur. Akıllı telefonunuzda kayıtlı Çince diyaloglar olmalı ve bunları sürekli dinleyip, duyduklarınızı tekrar etmelisiniz.

Çince Öğrenmek için İpuçları ve Kaynaklar

1. Mümkün olduğu kadar çok Çince’ye maruz bırakın kendinizi.

2. Çince konuşabileceğiniz ve dinleyebileceğiniz fırsatları kaçırmayın.

3. Akıllı telefonunuzda Çince diyaloglar olsun ve müsait olduğunuz her an dinleyin.

www.mdbg.net (internetterki en iyi Çince sözlük)

chinesetools.com

zhongwen.com

turkish.cri.cn (güzel bir Türkçe kaynak)

chinesepod.com (diğerlerinde farklı bir öğrenme metodu uygulayan başarılı bir site)

loqu8.com (web sitesi gezerken mouse altında kalan kelimeleri otomatik ve hızlı çeviren sözlük ve yazılım)

 

 

 

Paylaş

Yorum Ekle   Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.